Na wschód, na Ukrainę

Najwyższe bieszczadzkie szczyty, czyli długi weekend czerwcowy i w Polsce, i na Ukrainie (18 - 22 czerwca 2014)


poglądowa mapka - żółty, 1. dzień; turkusowy, 2. dzień; fioletowy, 3. dzień; niebieski, 4.dzień

Turystę docenią nie afiszując się co kawałek oznaczeniem szlaku. Wymagające, bo nieskażone komercją. Nie ma tam przedsiębiorców-hotelarzy i turystów-konsumentów, są tylko ludzie którzy przyjechali sobie w góry i miejscowi, którzy chętnie im pomogą. To wszystko Bieszczady Wschodnie. Pora zweryfikować te strzępki informacji w praktyce. A praktyka to czerwcowy wyjazd. To co, kierunek wschód? Przecież tam musi być jakaś cywilizacja! ;)

START: 18. czerwca - środa - pociąg z Poznania do Krakowa, stamtąd ok. godz. 22ej autokar do Ustrzyk Dolnych

przejazd przez Brzesko, Rzeszów, Domaradz, Brzozów, Sanok, Ustrzyki Dolne

19. czerwca - czwartek
Przyjazd we wczesnych godzinach porannych do pensjonatu, zakwaterowanie, chwila na odpoczynek i odświeżenie się, śniadanie (własny prowiant) i wyjazd do Ustrzyk Grn.

Chmurna wiosny twarz - Bereżki


przejście trasy: Bereżki – schronisko Koliba (Przysłup Caryński) – Połonina Caryńska – Brzegi Górne – Połonina Wetlińska – Przełęcz nad Brzegami Górnymi  (około 7 godzin marszu),
przejazd na nocleg w okolicach Ustrzyk Dolnych, obiadokolacja

 

20. czerwca – piątek
przejazd do Mucznego, przejście trasy: Muczne - Krzemień - Tarnica - Halicz - Przełęcz Bukowska - Wołosate (około 7 godzin marszu),
(autokar przejeżdża do Wołosatego), przejazd do bazy na nocleg.

Halicz

 

21. czerwca – sobota
wyjazd wczesnym rankiem (około 4:00), przejazd do Krościenka, przekroczenie granicy ukraińskiej, przejazd przez Chyrów, Stary Sambor, Turkę, Borynię do Husnego (około 120 km od granicy).

Przejście trasy: Husne (start z około 750 m n.p.m.) - Pikuj (1408) (około 4 godzin marszu).

Jeśli odprawa graniczna, przejazd drogami i wejście na szczyt pójdą sprawnie - możliwe są zmiany w drodze powrotnej, na przykład zejście nieco dłuższą drogą, dojazd do Przełęczy Użockiej (dodatkowo około 30 km).
Przejazd do Mukaczewa, zakwaterowanie w hotelu In Tourist***, czas wolny w mieście na spacer i posiłek (koszt własny ok. 15-20 zł).

 

22. czerwca - niedziela
Mukaczewo – Użhorod – poznajemy dwa najpiękniejsze miasta Zakarpacia.

Powrót do Krakowa przez Słowację około 17:00. Zarówno przed wyjazdem z Krakowa, jak i po przyjeździe do Krakowa będzie chwila na zwiedzenie miasta - pociag do Poznania ok. 22:30, a w Poznaniu jesteśmy około 6:30 w poniedziałek, 23. czerwca.

Program jest ramowy i może ulec zmianie ze względu na okoliczności na które organizator - BT Gaudeamus - nie ma wpływu np. pogoda, kolejki na granicy, sytuacja polityczna itp.

 

Świadczenia:
• Transport autokarem,
• 2 noclegi w prywatnym pensjonacie w okolicach Ustrzyk Dolnych, pokoje 2,3,4,-osobowe z łazienkami,
• 2 obiadokolacje w Ustrzykach Dolnych,
• 1 nocleg w hotelu*** w Mukaczewie pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami,

• Opieka licencjonowanego pilota wycieczek i przewodnika beskidzkiego,
• Opłaty graniczne za wjazd na Ukrainę,
• Ubezpieczenie KL NNW na dzień wyjazdu na Ukrainę,

 

Koszty dodatkowe:
• Dodatkowe wyżywienie we własnym zakresie, na Ukrainie utrzymuje się bardzo niski i korzystny dla nas kurs hrywny w związku z czym ceny są obecnie nawet do 50% niższe. Sugerujemy zabranie kieszonkowego w wys. 100 zł.
• Bilety wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Cerkwi w Smolniku – koszt ok. 10 zł


Co zabrać:
• Wygodne obuwie i odzież na wypadek deszczu lub chłodu,
• Paszporty ważne co najmniej 3 miesiące.


Koszt:
• Max. 400zł - w zależności od zapełnienia autokaru (więcej nie będzie). Organizator dopuszcza możliwość rezygnacji z części świadczeń, jeśli kogoś interesuje opcja bardziej samodzielna,
• Przejazd pociągiem Poznań-Kraków w obie strony może wynieść na normalnym bilecie ok. 60zł (byle się zdecydować i kupić go wcześnie :)