Góry i ludzie, wędrówki z plecakiem, piękne widoki i schroniskowe bazy zawsze szeroko otwarte dla zdobywających Bieszczady
0 z 30 pytań ukończone
Pytania:
Pytania ze zjazdu 14-17 sierpnia 2014
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 30
Czas się skończył
Średni wynik |
|
Twój wynik |
|
Białe adidasy, miejski pleczacek i koszulka na ramiączkach. Na każdym kroku kupuje chińskie pamiątki. Wszystko to trąci nieco gnuśnym wożeniem się samochodem i obżeraniem się lodami na deptaku.
Hmm… spróbuj raz jeszcze i udowodnij, że to jednak nie Ty 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Fatalnie, prawie wszystko źle… Można powiedzieć, że przygotowane pytania nieco Cię poturbowały. Wiedzowo wyglądasz na kogoś, kto sapie ze zmęczenia po pokonaniu 300 m, a potem opowiada znajomym, jakie to niby wysokie szczyty zostały przez niego zdobyte oraz ile wysiłku go to kosztowało 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Trochę słabo – może warto spróbować jeszcze raz, bo turysta z Ciebie dość przypadkowy. Doskonale znajdujesz się w bezrefleksyjnie wsłuchanej i głupio wgapionej grupce “zwiedzaczy” 😉 Bardziej wycieczkowicz, tzw. “odwiedzający jednodniowy”, niż jadący, by wędrować po górach.
Wynik do poprawki! pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Włóczęga z Ciebie, ale test wyszedł Ci pół na pół – kilka istotniejszych szczegółów umknęło Twojej uwadze…
„Pasjonat górski”, „górzysta”, „traper”, „górski zapaleniec”… trochę jeszcze brakuje by nazwać Cię tymi określeniami. Istnieje paleta uczuć, jaką daje prawdziwa wolność, możliwość zmierzenia się ze światem, z samym sobą… no i naszym testem 😉
Zerknij tylko poniżej na najlepszych, chyba można było zrobić to lepiej? Spróbuj zmierzyć się z testem raz jeszcze! pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Miłośnik gór to ten, kto chodzi, przeciera szlaki, podziwia przyrodę, docenia jej piękno, ma szacunek do potęgi górskiej. Niby to wszystko masz, jednak troszkę brakuje do tego, by pomóc innym odnaleźć się na górskich szlakach…
Zerknij tylko poniżej na najlepszych, chyba można było zrobić to lepiej? 😉 Odśwież stronę i spróbuj po raz kolejny, jeśli dążysz do większej satysfakcji 🙂 pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Odnajdziesz się nawet na nie znakowanych szlakach, jeśli trzeba umyjesz się w strumykach, prześpisz pod chmurką.. przezwyciężysz liczne trudności, aby dotrzeć wyżej, dalej…. Jesteś świadomy gór, które wiążą się dla Ciebie z: wolnością, odpowiedzialnością i odrobiną ryzyka.
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):
Doskonale Górołazie! Wynik godny beskidzkiego przewodnika, Twoja wiedza budzi szacunek. W górach szukasz autentyczności, nie są Ci obce noclegowe niewygody, bo bliskość porannego wschodu ze szczytu wynagradza niewyspanie. Do zobaczenia na szlaku, „amigos montaneros“!
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):
# | Nazwa | Dodany | Punkty | Wynik |
---|---|---|---|---|
Tabela ładuje się | ||||
Brak dostępnych danych | ||||
Władysław Krygowski był:
Władysław Maria Antoni Krygowski (ur. 28 stycznia 1906 r. w Krakowie, zm. 4 kwietnia 1998 r. tamże) – prawnik, adwokat, pracownik i działacz polskich organizacji turystycznych, publicysta, znawca polskich Karpat, autor przewodników górskich i książek poświęconych górom, jeden z najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej turystyki górskiej i kształtowania jej etosu.
Schronisko (Bacówka) PTTK „Pod Honem” znajduje się w pobliżu:
Ta tętniąca życiem chatka znajduje się w pasmie Wysokiego Działu na północno-wschodnim stoku góry Hon (820 m.n.p.m.)
Niektórzy twierdzą, że Hon to druid, który po wypiciu tajemniczych naparów zagubił się w Bieszczadach. Po wielu dniach włóczęgi spotkał Biesa i Czada, którzy owe napary kolportowali i postanowił z Nimi pozostać ;).
Schronisko górskie Cyrla w Beskidzie Sądeckim znajduje się na szlaku turystycznym:
Zamek Tropsztyn znajduje się w:
W zabytkowej willi „Romanówka” w Krynicy mieści się:
Drewniane cerkwie w Beskidzie Sądeckim znajdują się m.in. w:
Jadąc z Nowego Sącza do Krynicy warto w miejscowości Maciejowa zboczyć z głównej drogi w stronę Składzistego by zobaczyć dawną cerkiew grekokatolicką pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy. Wybudowano ją w pierwszej połowie XIX wieku na miejscu poprzedniej. Jest to jedna z najdalej na zachód wysuniętych świątyń łemkowskich, znajdująca się na granicy ich zwartego osadnictwa. Od czasu wysiedlenia ludności ruskiej jest użytkowana przez kościół rzymskokatolicki.
Najwyższym szczytem Gór Sanocko – Turczańskich jest:
Główny szlak Beskidzki prowadzi przez najwyższe szczyty:
Przywódcą rebelii chłopskiej w 1846 roku był:
Rzeź galicyjska (rzeź tarnowska, rabacja galicyjska, rabacja chłopska) – powstanie chłopskie na terenach zachodniej Galicji w drugiej połowie lutego i marca 1846 roku. Przybrało charakter pogromów ludności ziemiańskiej, urzędników dworskich i rządowych. Najbardziej znanym przywódcą chłopskich oddziałów był Jakub Szela.
Jest to jeden z przywódców chłopskich podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów w Galicji zachodniej, tzw. rabacji galicyjskiej, wysuwający hasła odmowy darmowej pracy na folwarkach i domagający się obniżenia powinności, po internowaniu przez Austriaków przesiedlony na Bukowinę. Postać tragiczna, zanurzona w dwóch skrajnych legendach: negatywnej, „czarnej” (szlacheckiej) oraz gloryfikującej go „białej” (chłopskiej).
W pasmie Jaworzyny Krynickiej ma swe źródło szereg potoków-dopływów Kamienicy Nawojowskiej. Są wśród nich:
RZEKA KAMIENICA NAWOJOWSKA – stanowi granicę otuliny Parku od strony północno-wschodniej. Swój początek bierze od zboczy Jaworzynki (899 m n.p.m.) 1 Przysłopu (944 m n.p.m.), a kończy bieg ujściem do Dunajca w Nowym Sączu
Wierch nad Kamieniem (1084 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Jaworzyny Krynickiej.
Znajduje się w głównym grzbiecie pasma, pomiędzy Halą Pisaną a Halą Łabowską. Południowy stok opada do doliny Łomniczankimającej tu źródło. W północnym (a dokładniej NNE) kierunku opada od jego wierzchołka dość długi grzbiet oddzielający dolinęSkładziszczańskiego Potoku od doliny potoku Feleczyn (obydwa są dopływami Kamienicy).
Łomniczanka dopływem Popradu
PASMO JAWORZYNY KRYNICKIEJ – leży pomiędzy Popradem i Kamienicą Nawojowską. Do najwyższych szczytów tego pasma należą: Jaworzyna Krynicka 67 (1116 m n.p.m.), Wierch Nad Kamieniem (1083 m n.p.m.), Runek (1082 m n.p.m.), Pusta Wielka (1061 m n.p.m.) i Parchowatka (1005m n.p.m.). Ważniejsze potoki 0 nazwach: Rzeczanowski, Homerka, Składziszczański, Feleczyn, Łabowczański, Uhryński, Łosiański, Czarny Potok, Jastrzębik, Złocki, Szczawnik, Milik, Wierchomlanka, Łomniczanka i Jaworzynka – urozmaicają ekosystemy.
Schizma Tylawska polegała na:
Jako schizmę tylawską określa się zdarzenie, które miało miejsce 16 listopada 1926 we wsi Tylawa w polskim Beskidzie Niskim. Tego dnia greckokatoliccy parafianie Tylawy i sąsiedniej wsi Trzciana, zebrani na wiecu rzekomo w obecności prawosławnego biskupa Adama (Filipowskiego) z USA, zadeklarowali odejście z cerkwi greckokatolickiej i przejście na prawosławie. Niezwłocznie później wierni tylawscy poprosili prawosławnego metropolitę warszawskiego Dionizego o ustanowienie dla nich parochii prawosławnej. Metropolita oddelegował do Tylawy proboszcza parochii we Lwowie hieromnicha Pantelejmona, którego niedługo potem zastąpił ks. Mychajło Iwaśkow. Władze państwowe początkowo odmawiały uznania parochii. Dopiero 26 kwietnia 1928 władze zgodziły się na utworzenie w Tylawie filii prawosławnej parochii lwowskiej.
Bezpośrednią przyczyną konwersji był z reguły sprzeciw wiernych wobec zmian w liturgii, wprowadzanych wówczas w cerkwi greckokatolickiej – najważniejsze okazało się, że zaniechano podczas nabożeństw określania wiary greckokatolickiej jako prawosławnej (modlitwa za „was, prawosławnych chrześcijan”), a poza tym upowszechniano kult św. Jozafata Kuncewicza, uważanego przez Łemków za prześladowcę prawosławia. Poza tym do konwersji dość często prowadziły konflikty wiernych z księżmi, przede wszystkim młodego pokolenia, którzy traktowali Łemków pogardliwie, a przede wszystkim pobierali wygórowane wynagrodzenia za czynności kapłańskie. Źle była odbierana również ukrainofilska agitacja prowadzona przez wielu młodych księży.
Podaj prawidłową kolejność mijanych szczytów, które napotkasz wędrując z Komańczy w kierunku Ustrzyk Górnych głównym szlakiem beskidzkim:
Główny szlak Beskidzki we wschodniej części Beskidu Sądeckiego przebiega przez:
Jaki ród prowadził kolonizację w dolinie Sanu:
Pod koniec XIV w. w Bieszady przybyli Kmitowie, którzy obrali sobie na siedzibę Sobień, a następnie założone przez siebie Lesko. Organizowana przez Kmitów kolonizacja posuwała się w górę Sanu i jego dopływów. Już na początkach XV w. posiadali oni m.in. Solinę i Rajskie (podówczas Ralskie). W połowie tego stulecia istniały Tworylne i Stuposiany, a pod koniec XVI w. w rękach Kmitów było około 60 bieszczadzkich wsi, w tym Wetlina, Berehy Górne, Ustrzyki Górne i Sianki.
Flisz to rodzaj skał:
Granicę zachodnią wschodniej części Beskidu Sądeckiego stanowi rzeka:
Ponad 40 lat istnieje w Beskidach „Chata Socjologa”, która znajduje się w:
„Chata Socjologa” znajduje się na grzbiecie jednego z najpiękniejszych i najdzikszych pasm bieszczadzkich, jakim jest Otryt, na wysokości 896 m n.p.m.
Z południowej strony Chaty znajduje się taras, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Połoninę Wetlińską i Smerek. Tuż obok znajduje się polana widokowa skąd dodatkowo można podziwiać piękno Połoniny Caryńskiej. Po krótkim spacerze, podczas którego można rozkoszować się urokiem dzikiego, bukowego lasu, dociera się na Trochaniec – najwyższe wzniesienie pasma, a ze wschodniego krańca podziwiać można już Tarnicę, Halicz itp.
Z pałacem w Nawojowej związany był ród:
Pałac w Nawojowej jest rodzinną siedzibą rodu Stadnickich. Przez wiele lat jego potomkowie walczyli, by go odzyskać. Udało się to dopiero w roku 2013. Minister rolnictwa uznał, że posiadłość została bezprawnie odebrana właścicielom.
Przez wiele lat potomkowie rodu walczyli, by go odzyskać. Udało się to dopiero w roku 2013. Minister rolnictwa uznał, że posiadłość została bezprawnie odebrana właścicielom.
Główny Szlak Beskidzki nosi imię:
Kazimierz Sosnowski był propagatorem piękna Beskidów, Pienin i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Popularyzowaniem wśród Polaków Beskidu Zachodniego zajął się m.in. w celu powstrzymania germanizacji tych terenów. W 1908 wyznaczył pierwszy szlak turystyczny z Rytra przez Przehybę do Szczawnicy. Był twórcą pierwszego polskiego przewodnika krajoznawczo-turystycznego – wydanego w 1914 „Przewodnika po Beskidzie Zachodnim – od Krynicy po Wisłę łącznie z Pieninami i terenami narciarskimi”. Przewodnik wznawiano później w 1926, 1930 i 1948 z poprawkami i uzupełnieniami autora. W 1923 zaproponował utworzenie Głównego Szlaku Beskidzkiego, który ukończony został w 1929, a obecnie nosi jego imię. W czasie II wojny przygotował „Przewodnik po ziemi krakowskiej” publikując tom 1 w 1947, a tom 2 „Pogórze Karpackie” w 1948. Po II wojnie światowej w 1950 stworzył i opisał Szlak Orlich Gniazd.W 1951 opublikował swój ostatni przewodnik „Jura Krakowska”. Publikował artykuły na łamach „Wierchów”, w „Orlim Locie” oraz w „Kurierze Literacko – Naukowym” Sosnowski był także inicjatorem powstania i założycielem schronisk turystycznych na Przehybie, Turbaczu, Hali Krupowej i Jaworzynie Krynickiej.
Główny Szlak Beskidzki został wytyczony w okresie międzywojennym. Przebieg części zachodniej (Ustroń-Krynica) został zaprojektowany przez Kazimierza Sosnowskiego i ukończono go w 1929 roku. Wschodnia część, według projektu Mieczysława Orłowicza, została ukończona w 1935 i prowadziła aż do Czarnohory, która znajdowała się wówczas w granicach Polski. W latach 1935–1939 nosił imię Józefa Piłsudskiego
Szlak turystyczny znakowany kolorem czerwonym biegnący od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach.
Najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km długości, przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Biegnąc najwyższymi partiami polskich Beskidów, umożliwia dotarcie na: Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Policę, Turbacz, Lubań, Przehybę, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą, Smerek i Halicz, a także do miejscowości, takich jak: Ustroń, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne i in.
Ze Szczawnika na Pustą Wielką prowadzi tylko jeden szlak:
Łatwa trasa, prowadząca poza szlakami dla początkujących ski-tourowców.
Z Bacówki nad Wierchomlą można się udać na Jaworzynę Krynicką lub zjechać w dół drogą towarową do miejsca naszego startu.
W Szczawniku zaraz za mostkiem napotkamy na punkt informacyjny gdzie spokojnie możemy zostawić samochód. Około 300 m. należy podejść szlakiem po normalnej asfaltowej drodze, późnej poruszamy się juz tylko w terenie i nie musimy obawiać się, że trzeba będzie ściągać narty.
Na trasie czeka na nas kilka ciekawych punktów widokowych.
Na Eliaszówkę prowadzi tylko jeden szlak:
Stan uprzedni:
Szlak w większości biegnie ścieżką przez pola i lasy, w kilku miejscach ze względu na dość duży spadek oraz skaliste podłoże jest niebezpieczny zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Oznakowanie na drzewach wymaga renowacji oraz przycięcia gałęzi . Na szlaku znajdują się trzy drogowskazy, na Przełęczy Gromadzkiej, Stacjach górnych oraz Eliaszówce. Szlak posiada wysoki walor krajobrazowy zarówno na stronę polską jak i słowacką.
Stan obecny:
Uporządkowanie oraz wyrównanie części ścieżek, zamontowanie zabezpieczeń oraz schodów terenowych.
Zamontowanie oznakowania kierunkowego szlaku, zamontowanie tablic informacyjnych, panoram. Renowacja istniejących oznakowań
Montaż miejsc spoczynkowych wraz z siedziskami.
Zagospodarowanie terenu przy szczycie Eliaszówka, z uwzględnieniem turystów na rowerach
Budowa wieży widokowej, która ma stać się główną atrakcją szlaku
Eliaszówka już w najbliższym czasie może stać się jednym z najbardziej popularnych szczytów Beskidu Sądeckiego i okolicznych pasm. Spowodowane to jest odnowieniem szlaku z Piwnicznej na Eliaszówkę (1024), a następnie na Przełęcz Gromadzką (931) i budową wieży widokowej na samej górze.
Od ponad 30 lat Łemkowie organizują święto pn. Łemkowska Watra, która odbywa się w:
Łemkowska Watra w Zdyni to cykliczna, coroczna impreza kulturalna, gromadząca społeczność łemkowską z całego świata.
Odbywa się co roku w trzecim lub czwartym tygodniu lipca w Zdyni. Składa się z wielu koncertów, spotkań z twórcami, warsztatów, wystaw.
Jest organizowana przez Zjednoczenie Łemków w specjalnie wybudowanym ośrodku w Zdyni. Watra trwa trzy dni – piątek, sobota i niedziela, lecz większość Łemków przyjeżdża już w czwartek. Część Łemków krytykuje Zjednoczenie Łemków i ostatnie Watry jako bardziej ukraińskie niż łemkowskie.
Cykliczna, coroczna impreza kulturalna, gromadząca społeczność łemkowską z całego świata. Odbywa się co roku w trzecim lub czwartym tygodniu lipca. Składa się z wielu koncertów, spotkań z twórcami, warsztatów, wystaw.
Jest organizowana przez Zjednoczenie Łemków w specjalnie wybudowanym ośrodku. Watra trwa trzy dni – piątek, sobota i niedziela, lecz większość Łemków przyjeżdża już w czwartek. Część Łemków krytykuje Zjednoczenie Łemków i ostatnie Watry jako bardziej ukraińskie niż łemkowskie.
Ikona chramowa w ikonostasie ma swoje miejsce:
Ikony namiestne umieszczone są na poziomie wrót i mają największe rozmiary. Typowy zestaw ikon namiestnych to:
Schemat ikonostasu:
Gdzie w okresie PRL-u więziony był Prymas Polski Stefan Kardynał Wyszyński:
Najdalej na południe położony szczyt w Polsce to:
Główny szlak beskidzki przecina dolinę Popradu w:
Najkrótsze dojście szlakiem do schroniska Pod Małą Rawką prowadzi z:
Na terenie Beskidów znajdują się zachowane drewniane cerkwie często używane dziś jako kościoły katolickie. Można je spotkać w następujących miejscowościach:
Na terenie Beskidów znajdują się obszary objęte akcją „Wisła”. Wśród miejscowości, z których wysiedlono ludność łemkowską są m.in:
Z Lipnicą Murowaną związani są święci kościoła katolickiego. Wymień jednego z nich:
źródło: kurs Gaudeamus 2014 – test w Beskidzie Sądeckim
Sprawdź również testy z: wiedzy o całych Beskidach, z Bieszczadów, inne tematyczne wkrótce!
Copyright © 2024 · All Rights Reserved · Bieszczadzki Quiz
Theme: Natural Lite by Organic Themes · RSS Feed