Byle nie czerwonym

26 lutego /piątek/ - 2 marca /środa/

Bacówka pod Małą Rawką - Muczne - Zatwarnica - Chata Socjologa

Kierunek obieram nieco przekornie, by przekonać się, co takiego w mniej turystycznej, bieszczadzkiej części piszczy. Czerwony szlak zresztą cały już przeszedłem. Zanim jednak przyjdzie wyruszyć na bieszczadzkie przedgórze, chcąc pobłądzić nieco po Otrycie, głowę krzątają się myśli o przejściu skalistą granią, na Bukowe Berdo.

To tam przyciągają zimowe zdjęcia Łowców Świtów, których kalendarz zdobił moją ścianę przez ostatnich 12 miesięcy. Wierzę, że zima - jak ta z grudniowego obrazka - jeszcze na koniec lutego powróci, by móc przekonać się jak tu pięknie o tej porze.

Idealną bazą na wypad w pożądane okolice jest Bacówka pod Małą Rawką.

Cisza, spokój, dookoła las

Zarówno w Mucznem, jak i w pobliskiej Tarnawie, czyli tzw. "bieszczadzkim worku", doznania wydają się być zupełnie różne od pozostałej części Bieszczadów Zachodnich. Miejsce wymarzone także dla ceniących spokój a nie przepadających za górskimi wędrówkami.

Jest tu gdzie spacerować

Zarówno drogą asfaltową w kierunku Stuposian lub Tarnawy, jak i jej licznymi "odnogami", aczkolwiek warto patrzeć na tablice informacyjne, bowiem nie wszędzie wolno wchodzić do lasu (ostoja zwierzyny).

Przy końcu Mucznego ciekawy krzyż przydrożny, który został tu przeniesiony z Beniowej w 1989. Za Mucznem a jeszcze przed Tarnawą zachowały się przyczółki dawnego mostu kolejki wąskotorowej. W Mucznem rośnie również - uchodząca za najpiękniejszą w Bieszczadach - jodła pospolita o wysokości 40 metrów i obwodzie 473 cm. Można ją zobaczyć obok kwatery myśliwskiej - w pobliżu szlaku na Bukowe Berdo.

Otryt

Z południowej strony Chaty Socjologa znajduje się taras, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok na Połoninę Wetlińską i Smerek. Tuż obok znajduje się polana widokowa skąd dodatkowo można podziwiać piękno Połoniny Caryńskiej. Po krótkim spacerze, podczas którego można rozkoszować się urokiem dzikiego, bukowego lasu dociera się na Trohaniec - najwyższe wzniesienie Otrytu. Ze wschodniego krańca pasma możesz podziwiać Tarnicę, Halicz...

Ze wsi Dwernik, położonej u podnóża pasma, prowadzi ścieżka przyrodniczo-historyczna, którą dojść można do Chaty w około 45 min., a następnie zejść nią do wsi Chmiel mijając przy okazji drugą chatkę, zwaną "Lektorium" oraz zdziczały, przedwojenny sad.

--

za twojebieszczady.net