Czytadło

Bieszczady w PRLuBieszczady w PRL-u
Autor: Krzysztof Potaczała

Zbiór reportaży o Bieszczadach w czasach PRL-u. Prawdziwe, w większości mało znane historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów. Dygnitarze partyjni i łowcy węży, zmiany nazw wsi i zima stulecia, wiece przyjaźni i strajki, tajemnicze mogiły i ośrodki rządowe, pomnik Stalina w Ustrzykach i wysiedlenia mieszkańców Soliny. Polowania, górale i bieszczadzki „pan na włościach” w randze pułkownika. 21 barwnych opowieści splecionych losami nietuzinkowych postaci.

To nie jest pozycja dla każdego. W niczym nie przypomina przewodnika, momentami powtarza pewne treści, ale po przeczytaniu kilku rozdziałów nie mogłem się od niej oderwać. Wpływ na to miały zapewne i komunikatywny język, i sporo fotografii.

 

 

Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdęNieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę
Autor: Barnaba Mądrecki

Cześć! Zapraszam Cię na wyprawę do Bieszczad – tych dzikich, tajemniczych gór, gdzie niedźwiedzie mogą grać w brydża, a wilki wydają się śpiewać kołysanki. To miejsce, gdzie najmniej zbadane zakątki Polski kryją prawdziwe przygody.

Zapiąć pasy! Nasza eskapada do „Nieodkrytych Bieszczad” zapowiada się na niezwykle emocjonująco. W tej książce, którą mam zaszczyt poprowadzić, odkryję przed Tobą miejsca, gdzie cywilizacja ustępuje miejsca dzikiej naturze. Razem zbadamy zapomniane ścieżki, tajemnicze ruiny i historie, które umknęły innym przewodnikom.

Przygotuj się na fascynujące historie o połoninach, które zmieniają kolory jak kameleon, oraz o lasach gęstszych niż moja ostatnia zupa. Nasza ścieżka będzie tam, gdzie GPS już nie działa, a jedynym kompasem będą nasza intuicja, ciekawość i odgłosy wilków.

„Nieodkryte Bieszczady istnieją naprawdę” to przewodnik dla śmiałków. Dla tych, którzy nie lękają się bieszczadzkiego błota ani zaskakujących zwrotów akcji od matki natury. Staniesz się turystą, łowcą historii i odkrywcą w jednym.

No to co? Gotowy ruszyć na trop niedźwiedzi, które, jak głoszą legendy, mają lepsze wyczucie kierunku niż niejeden podróżnik? Dołącz do mnie! Razem zobaczymy, czy „Nieodkryte Bieszczady” rzeczywiście istnieją. Przewodnik znajdziesz tutaj:

 

Jeżeli szukasz niebanalnego przewodnika po Bieszczadach, ta książka sprawi, że z pewnością się nie zawiedziesz. Poza opisami szlaków i miejsc pamięci historycznej zawiera też wiele cennych porad dotyczących samej wędrówki, baz noclegowych oraz gastronomii, z której warto skorzystać, odwiedzając ten fascynujący region.

bieszczady.guide

 

Bieszczadzkie opowieści SiekierezadyBieszczadzkie opowieści Siekierezady
Autor: Rafał Dominik

Opowieści z Siekierezady przenoszą nas w sam środek bieszczadzkich klimatów. Autor, wnikliwy obserwator i uważny słuchacz, zza kontuary kultowej & Siekierezady w Cisnej współuczestniczy w tworzeniu magnetycznego etosu bieszczadników, bez literackiego retuszu oddał jego groteskowość i dramatyzm. Losy przywołanych na kartach książki postaci niczym soczewki skupiają dojmujący absurd istnienia, nieprzezwyciężalne rozdarcie pomiędzy szumnością pragnień i pospolitością spełnień.&Tchnące autentyzmem doświadczenia szkice, opalizujące mgiełkami nostalgii, to znów krwiste jak befsztyk w ustach miejscowego Szarego Wilka, są nie tylko zaproszeniem do afirmacji indywidualności na własnych warunkach i wybranych przez siebie ścieżkach, ale i przestrogą dla niecierpliwych argonautów, jak łatwo pomylić przystanki Wolność i Destrukcja.

 

Księga legend i opowieści bieszczadzkich

Księga legend i opowieści bieszczadzkich
Autor: Andrzej Potocki

To wydanie legend i opowieści bieszczadzkich jest najpełniejszym z dotychczasowych, zawiera ich bowiem 177, w tym kilkanaście nigdy niepublikowanych. Stanowi znakomity wgląd w demonologię dawnych mieszkańców Bieszczadów, a także przypomina tragiczne doświadczenia, jakie były ich udziałem. Oprócz baśniowych wątków są tu echa odległych wydarzeń historycznych, w których zapisana została ludzka radość i smutek, nadzieja i tragizm losów. Są zatem legendy i opowieści bieszczadzkie znakomitą lekturą dla każdego i na każdą porę...

Mieszkańcy Bieszczadów, chociaż częstokroć biedni i niewykształceni, mieli własną unikalną kulturę, swoje historie i legendy. Wraz z czystkami akcji Wisła zniknęli ludzie, którzy mogliby je przekazywać dalszym pokoleniom. Na szczęście nie wszyscy, a Andrzejowi Potockiemu udało się do nich dotrzeć i spisać ich opowieści, aby ocalić je od zapomnienia (i dociera tak od lat - każde kolejne wydanie książki jest poszerzane o niepublikowane jeszcze historie). Przy okazji, między innymi wraz z Jędrkiem Połoniną, stworzył kilka nowych legend, które idealnie wpisują się w romantykę Bieszczadów.

 

Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turystyBieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty
Autor: praca zbiorowa

Przewodnik ten to obszerne i szczegółowe kompendium wiedzy o Bieszczadach podane w przystępnej i przejrzystej formie. Rozdział Dlaczego w Bieszczady to wstępna charakterystyka tej grupy górskiej; pomaga zorientować się czego można spodziewać się po pobycie tutaj, a czego raczej tu nie znajdziemy. Rozdział O Bieszczadach ogólnie ujmuje bieszczadzkie sprawy niejako ?z lotu ptaka? ? opowiada czym są Bieszczady i jaka była ich historia. Głębszą wiedzę o regionie zawiera rozdział Bieszczadzkie tematy, gdzie w krótkich artykułach omówione są najciekawsze zagadnienia historii, geografii, przyrody, etnografii i socjologii Bieszczadów dawniej i dziś. Część szczegółowa przewodnika opisuje poszczególne pasma górskie. Są nimi: Wysoki Dział czyli pasmo Chryszczatej i Wołosania, pasmo graniczne od Łupkowa do Roztok Górnych, masyw Łopiennika i Falowej, pasmo graniczne od Roztok do Ustrzyk Górnych z Jasłem, Rabią Skałą i Wielką Rawką, Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska, masyw Tarnicy i Halicza z pasmem granicznym aż po przeł. Użocką, Przedgórze Bieszczadzkie (Otryt i Żuków) oraz okolice bieszczadzkich zalewów: solińskiego i myczkowieckiego. Opisano zejścia z pasma granicznego na Słowację. Najobszerniejszą część przewodnika stanowi Słownik miejscowości zawierający szczegółowe informacje krajoznawcze i wszystkich miejscowościach na omawianym terenie, w tym także nieistniejących.

 

Bieszczady. Przewodnik - Celownik. Wydanie 1Bieszczady. Przewodnik - Celownik. Wydanie 1
Autorzy: Maciej Żemojtel, Natalia Figiel, Krzysztof Plamowski

Przewodniki-Celowniki to nowatorskie publikacje turystyczne, opisujące najciekawsze miasta i regiony Europy. Ich wyróżnikiem są dokładne mapy oraz zwięzłe, przygotowane w formie leksykonu i ilustrowane zdjęciami opisy atrakcji turystycznych. Nowe przewodniki dają swobodę podczas zwiedzania, wolność i niezależność podczas wycieczek i podroży. Pozwalają w prosty sposób odnajdywać w terenie interesujące miejsca i identyfikować obiekty. Mapa, tekst i zdjęcia uzupełniają się i tworzą wzajemnie powiązaną całość, która sprawi, że samodzielne zwiedzanie regionu stanie się prawdziwą przyjemnością!


Przewodnik-Celownik Bieszczady to:
Atlas Bieszczadów - Alfabetyczny leksykon - 89 największych atrakcji turystycznych - 130 kolorowych fotografii - Zwięzły szkic krajoznawczy


... a wszystko po to, by w nieskrępowany sposób cieszyć się Bieszczadami, bezbłędnie trafiać do wybranych przez siebie celów, ułożyć własny plan zwiedzania, poznać i zobaczyć najciekawsze zabytki w regionie.