Góry i ludzie, wędrówki z plecakiem, piękne widoki i schroniskowe bazy zawsze szeroko otwarte dla zdobywających Bieszczady
Posted on 17 września, 2014 by Mateusz Berger
Żyją tu cudowni ludzie (czy nazwiemy ich Kliszczakami, Góralami Myślenickimi, Zagórzanami czy Gaciorzami); w pięknych pachnących żywicą lasach roi się od grzybów, czernic i borówek; odpoczywając na łące wśród chabrów i rumianków niejednokrotnie spod nóg wyfrunie nam skowronek… Choć w okolicy jest mnóstwo miejsc chronionych, to jednak nie ma tu Parku Narodowego, dzięki czemu nie ma nakazu poruszania się tylko po znakowanych szlakach.
0 z 14 pytań ukończone
Pytania:
Możliwe pytania na wrzesień 2014
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 14
Czas się skończył
Średni wynik |
|
Twój wynik |
|
Białe adidasy, miejski pleczacek i koszulka na ramiączkach. Na każdym kroku kupuje chińskie pamiątki. Wszystko to trąci nieco gnuśnym wożeniem się samochodem i obżeraniem się lodami na deptaku.
Hmm… spróbuj raz jeszcze i udowodnij, że to jednak nie Ty 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Fatalnie, prawie wszystko źle… Można powiedzieć, że przygotowane pytania nieco Cię poturbowały. Wiedzowo wyglądasz na kogoś, kto sapie ze zmęczenia po pokonaniu 300 m, a potem opowiada znajomym, jakie to niby wysokie szczyty zostały przez niego zdobyte oraz ile wysiłku go to kosztowało 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Trochę słabo – może warto spróbować jeszcze raz, bo turysta z Ciebie dość przypadkowy. Doskonale znajdujesz się w bezrefleksyjnie wsłuchanej i głupio wgapionej grupce “zwiedzaczy” 😉 Bardziej wycieczkowicz, tzw. “odwiedzający jednodniowy”, niż jadący, by wędrować po górach.
Wynik do poprawki! pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Włóczęga z Ciebie, ale test wyszedł Ci pół na pół – kilka istotniejszych szczegółów umknęło Twojej uwadze…
„Pasjonat górski”, „górzysta”, „traper”, „górski zapaleniec”… trochę jeszcze brakuje by nazwać Cię tymi określeniami. Istnieje paleta uczuć, jaką daje prawdziwa wolność, możliwość zmierzenia się ze światem, z samym sobą… no i naszym testem 😉
Zerknij tylko poniżej na najlepszych, chyba można było zrobić to lepiej? Spróbuj zmierzyć się z testem raz jeszcze! pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Miłośnik gór to ten, kto chodzi, przeciera szlaki, podziwia przyrodę, docenia jej piękno, ma szacunek do potęgi górskiej. Niby to wszystko masz, jednak troszkę brakuje do tego, by pomóc innym odnaleźć się na górskich szlakach…
Zerknij tylko poniżej na najlepszych, chyba można było zrobić to lepiej? 😉 Odśwież stronę i spróbuj po raz kolejny, jeśli dążysz do większej satysfakcji 🙂 pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Odnajdziesz się nawet na nie znakowanych szlakach, jeśli trzeba umyjesz się w strumykach, prześpisz pod chmurką.. przezwyciężysz liczne trudności, aby dotrzeć wyżej, dalej…. Jesteś świadomy gór, które wiążą się dla Ciebie z: wolnością, odpowiedzialnością i odrobiną ryzyka.
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):
Doskonale Górołazie! Wynik godny beskidzkiego przewodnika, Twoja wiedza budzi szacunek. W górach szukasz autentyczności, nie są Ci obce noclegowe niewygody, bo bliskość porannego wschodu ze szczytu wynagradza niewyspanie. Do zobaczenia na szlaku, „amigos montaneros“!
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):
Wymień jeden z rezerwatów znajdujących się na terenie Beskidu Makowskiego. (przykład prawidłowej odpowiedzi dla Beskidu Niskiego: Madohora w Górach Zasolskich)
jedna z możliwości:
inna opcja:
Na styku Gorców i Beskidu Wyspowego w rejonie Kamienicy według tradycyjnych podziałów etnograficznych zamieszkują:
Grupa granicząca z Lachami Sądeckimi, Lachami Limanowskim, Zagórzanami i Góralami Pienińskimi. Zamieszkują teren stykowy trzech grup górskich: Beskidu Wyspowego, Beskidu Sądeckiego i Gorców, w dolinach rzek Kamienicy i Dunajca. Kamienica jest granicą pomiędzy Beskidem Wyspowym a Gorcami, zaś dolina Dunajca oddziela obydwie te grupy górskie od Beskidu Sądeckiego. Miejscowości graniczne to: od zach. Zabrzeż, Kamienica i Zbludza, od płn.: Młyńczyska, Łukowica, od wsch.: Czarny Potok, Szczereż i Jazowsko, od płd. Obidza. Centrum kulturowym dla tego regionu jest Łącko.
W Beskidzie Wyspowym znajdują się następujące szczyty:
Granice Beskidu Wyspowego
· Granica zachodnia
Z Raciechowic do rzeki Krzyworzeki i w górę Krzyworzeki do rzeki Kobielnik. W górę Kobielnika do Przełęczy Wierzbanowskiej (oddzielającej Beskid Wyspowy od Średniego). Z przełęczy rzeką Węglówką w dół do rzeki Kasinki. Kasinką w dół do Raby, a następnie Rabą w dół do rzeki Krzczonówki. Krzczonówką w górę do Łętowni, skąd drogą do Naprawy. Rzeką Naprawką do Jordanowa, skąd rzeką Skawą do miejscowości Skawa. Ze Skawy wzdłuż linii kolejowej do Chabówki.
· Granica południowa
Rabą w dół do rzeki Mszanki. Mszanką w górę do przełęczy Przysłop, która łączy Beskid Wyspowy z Gorcami. Następnie w dół Kamienicą do Dunajca.
· Granica wschodnia
Dunajcem do Gołkowic, a stąd drogą przez Podegrodzie, Stadła, Brzezną, Niskową do Chełmca. Z Chełmca Dunajcem do ujścia Jeziora Rożnowskiego. Z Tęgoborza drogą do rzeki Łososiny, następnie w dół Łososiną do rzeki Białki.
· Granica północna
Białką w górę do rzeki Bela. W Porąbce Iwkowskiej Belą w górę przez Iwkową do przełęczy między Rogozową a Dominiczną Górą. Z przełęczy tej doliną do Rajbotu. Z Rajbotu na zachód drogą przez Bytomsko do Żegociny. Teraz linią Żegocina – Kamionna – Nowe Rybie. Z Nowego Rybia do Szyku, z Szyku do Kostrzy, Wilkowiska, Stróży i Skrzydlnej. Ze Skrzydlnej do Szczyrzyca, a następnie do Raciechowic.
Tutaj nasuwa się wątpliwość: jeżeli Beskid Wyspowy leży w obrębie płaszczowiny magurskiej to w takim razie Ciecień i Grodzisko nie są w Beskidzie Wyspowym, gdyż to płaszczowina śląska i podśląska. Lecz z uwagi na wyspowy charakter i historyczne już zakorzenienie tego pasma w Beskidzie Wyspowym, można ten teren uznać jako jego część.
Najstarsze schronisko Beskidu Wyspowego, liczące ponad 90 lat znajduje się:
Schronisko na Luboniu Wielkim – jedyne w Beskidzie Wyspowym górskie schronisko turystyczne znajdujące się na szczycie Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.).
Schronisko wybudowane zostało w 1931 r. Inicjatorem budowy był Stanisław Dunin-Borkowski. W czasie II wojny światowej w schronisku kwaterowali partyzanci AK. Szczęśliwie uniknęło spalenia przez Niemców, którzy w połowie września 1944 roku, w ramach akcji zwalczania partyzantów, w sile 800 żołnierzy weszli na szczyt Lubonia Wielkiego. Ówczesnemu gospodarzowi schroniska Wierciakowi (również był żołnierzem AK) udało się jednak wytłumaczyć Niemcom, że schronisko jest niezbędne dla niemieckiej straży leśnej
Jest to schronisko o bardzo oryginalnym wyglądzie, przypominające nieco domek Baby Jagi. Jako jedyne wśród schronisk posiada duży 10-osobowy pokój z oknami na cztery strony świata, z których rozpościera się rozległa panorama. Schronisko dysponuje (2007 r.) łącznie 25 miejscami noclegowymi. Oprócz wspomnianego 10-osobowego pokoju ma 15 miejsc w letniej przybudówce oraz 2-osobowy pokój na parterze. Posiada także świetlicę, bufet turystyczny, prysznic. W otoczeniu schroniska znajduje się duża stacja przekaźnikowa, zadaszona kaplica, budka telefoniczna, stoły i ławki dla turystów, miejsce na ognisko. Z polany przy schronisku rozpościera się widok na północną i zachodnią stronę, szczególnie dobrze widać stąd Szczebel, Lubogoszcz, Babią Górę i Beskid Makowski.
Zielony szlak na Kostrzę prowadzi z:
Kostrza (730 m n.p.m.) – szczyt górski w Beskidzie Wyspowym wznoszący się nad miejscowościami: Kostrza, Nowe Rybie, Szyk i Rupniów.
Kostrza jest typową górą Beskidu Wyspowego – wraz z sąsiednią Świnną Górą tworzy samotny, oddzielony od pozostałych głębokimi przełęczami masyw górski. Jest całkowicie zalesiona i ma wydłużony grzbiet. Jej stoki północno-wschodnie są bardzo strome, pozostałe dużo łagodniejsze. Otoczona jest obszarami rolniczymi o rozproszonej zabudowie. Góra zbudowana jest z gruboławicowych piaskowców i łupków fliszu karpackiego, wśród których występują gdzieniegdzie bardziej podatne na wietrzenie łupki margliste lub pyliste.
Przez Koskową Górę i Kotoń prowadzi szlak:
Kotoń – duży masyw górski w Beskidzie Makowskim. Również najwyższy jego wierzchołek ma nazwę Kotoń (857 m). W niektórych opracowaniach masyw Kotonia nazywany jest Kotuniem, a najwyższy wierzchołek Solniskiem.
Polana i przełęcz Opaczne znajduje się:
Przełęcz znajduje się pomiędzy szczytami Jałowca (1111 m) i Kolędówki (884 m). Administracyjnie należy do Zawoi, do osiedla Wełcza. Na południowy zachód od przełęczy, na wysokości 850 m, znajduje się prywatne schronisko turystyczne „Opaczne”.
Przełęcz ta według regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego należy do Beskidu Makowskiego. Na mapach i w przewodnikach turystycznych czasami zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego.
Główny szlak beskidzki (czerwony) przecina szosę zakopiańską na terenie:
Pod Zbójecką Górą (644 m n.p.m.) Główny Szlak Beskidzki przecina szosę zakopiańską (Kraków – Zakopane; tzw. zakopiankę) w szerokim, w większości zalesionym siodle pomiędzy należącymi do Beskidu Wyspowego kulminacjami Birtałowej (626 m n.p.m.) na północy i Zbójeckiej Góry (644 m n.p.m.) na wschodzie. Nazwa Zbójeckiej Góry wywodzi się stąd, że właśnie na tej przełęczy, na wędrujących odwiecznym traktem podróżnych i kupców zasadzali się zbójcy.
Na zachód od polany Groníe w Beskidzie Makowskim krzyżują się szlaki:
Na szczyt Paproć W Beskidzie Wyspowym prowadzi szlak:
Szlak turystyki pieszej prowadzi z Limanowej przez Paproć do Tymbarku
Grzbiet Czarnego Działu oraz masyw Ostrej i Ogorzałej rozdziela dolina:
Ze względu na swe położenie, Łostówka stanowi dogodny punkt wypadowy w rejon Beskidu Wyspowego. Jednocześnie jej położenie w zacisznej dolinie poza najczęściej uczęszczanymi trasami, stanowi gwarancję spokojnego odpoczynku. W Łostówce i okolicach godne uwagi są następujące atrakcje i obiekty:
Kaplica św. Barbary – jej budowę rozpoczął w 1831 Szymon Dziedzina, a zakończyła jego żona Barbara. Jest to świątynia murowana, kryta gontem. Opiekę nad nią sprawują duchowni z pobliskiej parafii w Mszanie Dolnej. Wewnątrz znajdują się m.in.: figura św. Barbary, posąg św. Wojciecha i zabytkowy krucyfiks.
Jaskinia Latających Kamieni – niewielka jaskinia na północno-zachodnim zboczu Ćwilina. Długość jej korytarzy wynosi 18 metrów.
Grota Rusałki – jaskinia położona na tym samym zboczu Ćwilina. Jej długość wynosi 14 metrów. Jej nazwa pochodzi od znalezionego tu motyla rusałki pawika.
W pobliżu wierzchołka Koskowej Góry przechodzi szlak:
Położona w Beskidzie Wyspowym jaskinia zwana „Zimną Dziurą” znajduje się na zboczach:
Do jaskini prowadzi szlak turystyczny czarny – z Lubnia obok Zimnej Dziury przez owe szczyty do Kasinki Małej. Czas dojścia z Lubnia do jaskini wynosi ok. 1 godz.
Wymień nazwy trzech szczytów górskich położonych w tzw. „Paśmie Łososińskim”
Category: Beskid Makowski, Beskid Wyspowy Tags: beskid makowski, beskid wyspowy, egzamin przewodnicki, przewodnik beskidzki, test na przewodnika
Copyright © 2024 · All Rights Reserved · Bieszczadzki Quiz
Theme: Natural Lite by Organic Themes · RSS Feed
Pingback: Przewodnik Beskidzki – może to Ty? – Bieszczadzki Quiz