Beskid Żywiecki to drugie co do wysokości (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Limit czasu: 0
Podsumowanie quizu
0 z 7 pytań ukończone
Pytania:
1
2
3
4
5
6
7
Informacja
Beskid Żywiecki jest najwyższą partią Beskidów Zachodnich, powstałą tak jak całe Beskidy wskutek fałdowania alpejskiego. Główne pasmo rozciąga się wzdłuż granicy polsko-słowackiej, od Przełęczy Zwardońskiej na południowym-zachodzie do Pasma Babiogórskiego na północnym-wschodzie.
Kraniec południowo-zachodni nazywany jest Workiem Raczańskim, z najwyższymi Wielką Raczą 1236m i Wielką Rycerzową 1226m. Dalej ku północnemu-wschodowi grzbiet graniczny przechodzi przez Krawców Wierch 1064m, Trzy Kopce 1216m na Pilsko 1557m. W środkowej części regionu występują gniazda górskie, tworzące krótsze pasma, na czele z takimi szczytami jak Hala Lipowska 1324m, Hala Rysianka 1322m, Romanka 1366m, Sucha Góra 1040m, Hala Boracza 926m, Prusów 1010m i Skała 946m. Jego granice wyznaczają doliny dwóch rzek. Soła na zachodzie oddziela go od Beskidu Śląskiego, a Koszarawa od Beskidu Małego na wschodzie.
Już ukończyłeś quiz. Nie możesz rozpocząć jeszcze raz.
Ładowanie quizu…
Musisz się zalogować, aby rozpocząć quiz.
Musisz ukończyć następujący quiz, aby rozpocząć ten:
Wyniki
udzielono odpowiedzi dobrze na 0 z 7
Twój czas:
Czas się skończył
Zdobyłeś 0 z 0 punktów, (0)
Średni wynik
Twój wynik
Kategorie
historia0%
żywiecki0%
Białe adidasy, miejski pleczacek i koszulka na ramiączkach. Na każdym kroku kupuje chińskie pamiątki. Wszystko to trąci nieco gnuśnym wożeniem się samochodem i obżeraniem się lodami na deptaku.
Hmm… spróbuj raz jeszcze i udowodnij, że to jednak nie Ty 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Fatalnie, prawie wszystko źle… Można powiedzieć, że przygotowane pytania nieco Cię poturbowały. Wiedzowo wyglądasz na kogoś, kto sapie ze zmęczenia po pokonaniu 300 m, a potem opowiada znajomym, jakie to niby wysokie szczyty zostały przez niego zdobyte oraz ile wysiłku go to kosztowało 😉
pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Trochę słabo – może warto spróbować jeszcze raz, bo turysta z Ciebie dość przypadkowy. Doskonale znajdujesz się w bezrefleksyjnie wsłuchanej i głupio wgapionej grupce “zwiedzaczy” 😉 Bardziej wycieczkowicz, tzw. “odwiedzający jednodniowy”, niż jadący, by wędrować po górach.
Włóczęga z Ciebie, ale test wyszedł Ci pół na pół – kilka istotniejszych szczegółów umknęło Twojej uwadze…
„Pasjonat górski”, „górzysta”, „traper”, „górski zapaleniec”… trochę jeszcze brakuje by nazwać Cię tymi określeniami. Istnieje paleta uczuć, jaką daje prawdziwa wolność, możliwość zmierzenia się ze światem, z samym sobą… no i naszym testem 😉
Miłośnik gór to ten, kto chodzi, przeciera szlaki, podziwia przyrodę, docenia jej piękno, ma szacunek do potęgi górskiej. Niby to wszystko masz, jednak troszkę brakuje do tego, by pomóc innym odnaleźć się na górskich szlakach…
Zerknij tylko poniżej na najlepszych, chyba można było zrobić to lepiej? 😉 Odśwież stronę i spróbuj po raz kolejny, jeśli dążysz do większej satysfakcji 🙂 pod listą możliwość sprawdzenia błędów
Odnajdziesz się nawet na nie znakowanych szlakach, jeśli trzeba umyjesz się w strumykach, prześpisz pod chmurką.. przezwyciężysz liczne trudności, aby dotrzeć wyżej, dalej…. Jesteś świadomy gór, które wiążą się dla Ciebie z: wolnością, odpowiedzialnością i odrobiną ryzyka.
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):
Doskonale Górołazie! Wynik godny beskidzkiego przewodnika, Twoja wiedza budzi szacunek. W górach szukasz autentyczności, nie są Ci obce noclegowe niewygody, bo bliskość porannego wschodu ze szczytu wynagradza niewyspanie. Do zobaczenia na szlaku, „amigos montaneros“!
Zobacz jak uplasował się Twój wynik pośród innych (poniżej listy jest możliwość dopisania się do tego zacnego grona oraz sprawdzenia swoich błędów):